Toiminnanohjaajan perhevapaan sijaisuus pääkaupunkiseudulle

OmaKamu ry:

OmaKamu ry on vuonna 2013 perustettu poliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton kansalaisjärjestö, joka toteuttaa ennaltaehkäisevää lastensuojelutyötä vapaaehtoistoiminnan keinoin.

Rekrytoimme ja koulutamme vapaaehtoisia aikuisia toimimaan lasten Kamuina (tukihenkilöinä) pääkaupunkiseudulla. Rakennamme yhteistyössä muiden järjestöjen kanssa koko maan kattavaa yhteistoimintaverkostoa toimimaan OmaKamu -toimintamallin mukaisesti. Tällä hetkellä OmaKamu-toimintaa on pk-seudun lisäksi Hämeenlinnassa Hämeen Setlementin ja Lahdessa Harjulan Setlementin toteuttamana. Lisätietoja kotisivuiltamme www.omakamu.fi

Haemme pääkaupunkiseudulle innostavaan joukkoomme perhevapaan sijaiseksi ajalle 4.5.2020 – 31.10.2021 lastensuojelualaan perehtynyttä henkilöä OmaKamu-toiminnan ohjaajaksi ja kouluttajaksi sekä toteuttamaan yhdistyksen strategian mukaista toimintaa läheisessä yhteistyössä lähiseudun kaupunkien ja muiden sidosryhmien kanssa. Toiminnanohjaaja osallistuu myös yhdistyksen sisäisen ja ulkoisen viestinnän hoitamiseen. Toimenkuva sisältää ajoittain ilta- ja viikonlopputyötä.

Odotamme:

 • tehtävään soveltuvaa koulutusta sekä työkokemusta

 • oma-aloitteista ja aktiivista työotetta

 • hyvää organisointikykyä 

 • kokemusta kouluttamisesta

 • hyvää yhteistyö- ja neuvottelutaitoa

 • hyvää suomen kielen kirjallista ja suullista taitoa

 • perehtyneisyyttä, sykkivää sydäntä ja tunteen paloa lastensuojeluun

 • intoa kehittyä ja kehittää monipuolista viestintäämme yhdessä vapaaehtoisista koostuvan osaavan viestintätiimimme kanssa.   

Järjestökentän tuntemuksen ja työkokemuksen katsomme eduksi.

Tarjoamme:

 • kokopäiväisen työsuhteen, perhevapaan sijaiseksi ajalle 4.5.2020 – 31.10.2021. 

 • mahdollisuuden olla kehittämässä laajenevaa OmaKamu-toimintaa, joka lisää lasten ja nuorten hyvinvointia 

 • moniammatillisen tuen työssä onnistumiseen ja ammatilliseen kehittymiseen

 • mukavan ja innostavan työyhteisön

 • työhyvinvointi- ja työterveyspalvelut

Noudatamme yksityisen sosiaalipalvelualan työehtosopimuksia. 

Hakemus ja CV palkkatoiveineen 20.3.2020 mennessä
toiminnanjohtaja Pekka Puukolle,
pekka.puukko@omakamu.fi, 050 543 8383. 

Tiedustelut Pekka Puukolta 11.- 12.3. ja 18.3. klo 16 – 18.

Tilaa OmaKamu-uutiskirje sähköpostiisi!

Haluatko tukea toimintaamme, mutta sinulla ei tällä hetkellä ole mahdollisuutta siihen? Tue toimintaamme tilaamalla uutiskirjeemme ja kertomalla toiminnastamme. Lähetämme kuulumisiamme korkeintaan kerran kuukaudessa. Tilauksen voi perua milloin tahansa.