Rekry – toiminnanohjaaja PK-seudulle

Sykkiikö sydämesi lasten ja nuorten hyvinvoinnille? Nyt olisi tarjolla mielenkiintoista ja merkityksellistä työtä mukavassa työyhteisössä.

OmaKamu ry:

OmaKamu ry on vuonna 2013 perustettu kansalaisjärjestö, joka toteuttaa ennaltaehkäisevää lastensuojelutyötä vapaaehtoistoiminnan keinoin. OmaKamu on poliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton. Rekrytoimme ja koulutamme vapaaehtoisia aikuisia toimimaan lasten Kamuina (tukihenkilöinä) pääkaupunkiseudulla. Rakennamme yhteistyössä muiden järjestöjen kanssa koko maan kattavaa yhteistoimintaverkostoa toimimaan OmaKamu -toimintamallin mukaisesti. Tällä hetkellä OmaKamu-toimintaa on Helsingin, Espoon ja Vantaan lisäksi Hämeenlinnassa, Lahdessa ja Tampereella.

Haemme pääkaupunkiseudulle innostavaan joukkoomme 1 – 3 lastensuojelualaan perehtynyttä henkilöä OmaKamu-toiminnan ohjaajaksi, kouluttajaksi ja kehittäjäksi. Toiminnanohjaaja toteuttaa yhdistyksen strategian mukaista toimintaa yhteistyössä lähiseudun kaupunkien ja muiden sidosryhmien kanssa. Hänen tehtäviinsä kuuluvat myös yhdistyksen sisäinen viestintä sekä osallistuminen ulkoiseen viestintään. Toimenkuva sisältää ajoittain ilta- ja viikonlopputyötä.

Odotamme:

 • tehtävään soveltuvaa koulutusta sekä työkokemusta

 • oma-aloitteista ja aktiivista työotetta

 • hyvää organisointikykyä

 • kokemusta kouluttamisesta

 • hyvää yhteistyö- ja neuvottelutaitoa

 • hyvää suomen kielen kirjallista ja suullista taitoa

 • perehtyneisyyttä lastensuojeluun sekä sykkivää sydäntä ja tunteen paloa olla mukana kehittämässä OmaKamu-toimintaa

 • Järjestökentän tuntemuksen ja työkokemuksen lastensuojelutehtävissä katsomme eduksi.

Tarjoamme:

 • kokopäiväisen määräaikaisen työsuhteen, jonka kesto on 7 – 18 kk. Mikäli saamme suunnitelmamme mukaisesti lisärahoitusta, yksi työsuhde voidaan vakinaistaa määräaikaisuuden jälkeen.

 • mahdollisuuden olla kehittämässä laajenevaa OmaKamu-toimintaa, joka lisää lasten ja nuorten hyvinvointia

 • moniammatillisen tuen työssä onnistumiseen ja ammatilliseen kehittymiseen

 • mukavan ja innostavan työyhteisön

Noudatamme yksityisen sosiaalipalvelualan työehtosopimuksia. Yksi määräaikaisuus alkaa 1.2.2023, mahdolliset muut tehtävät kevään 2023 aikana.

Hakemus ja CV palkkatoiveineen 7.12.2022 mennessä toiminnanjohtaja Pekka Puukolle, pekka.puukko@omakamu.fi, 050 543 8383. Tiedustelut Pekka Puukolta 29.11. klo 14–16 ja 30.11. klo 16.00–18.00.

Tilaa OmaKamu-uutiskirje sähköpostiisi!

Haluatko tukea toimintaamme, mutta sinulla ei tällä hetkellä ole mahdollisuutta siihen? Tue toimintaamme tilaamalla uutiskirjeemme ja kertomalla toiminnastamme. Lähetämme kuulumisiamme korkeintaan kerran kuukaudessa. Tilauksen voi perua milloin tahansa.